Rekrutacja 2015/2016 do przedszkoli publicznych w Lublinie

Z dniem 2 marca ruszyła elektroniczna rekrutacja do przedszkoli publicznych w Lublinie. Potrwa do 31 marca 2015 r. Podobnie jak w ubiegłym roku dzieci obecnie uczęszczające do przedszkola (obecne 3-4 latki) i dzieci pięcioletnie rozpoczynające od września roczne przygotowanie do szkoły mają zagwarantowane miejsca.
Zgodnie z ustawa o systemie oświaty największe szanse na znalezienie miejsca w wybranym przedszkolu mają:
- dzieci z wielodzietnych rodzin (z trójka lub więcej dzieci),
- dzieci niepełnosprawne,
- dzieci niepełnosprawnych rodziców (lub jednego niepełnosprawnego rodzica)
- dzieci niepełnosprawnego rodzeństwa
- dzieci wychowywane przez jednego rodzica
- dzieci objęte pieczą zastępczą.
W każdym z powyższych przypadku dziecko otrzymuje 10 pkt.

Dla gminy Lublin dodatkowo obowiązują również dodatkowe kryteria. Można uzyskać:
4 pkt. - za pozostawanie rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności gospodarczej lub pobieranie nauki w systemie dziennym,
2 pkt. - za uczęszczanie rodzeństwa kandydata do tego przedszkola,
2 pkt. - za zadeklarowanie przez rodziców kandydata korzystania przez niego z pełnej oferty przedszkola, tj. bezpłatnego nauczania, wychowania, opieki i posiłków (po czasie realizacji programowej w wymiarze 5 godzin) powyżej 8 godzin dziennie,
1 pkt - za zadeklarowanie przez rodziców kandydata korzystanie przez niego z pełnej oferty przedszkola, tj. bezpłatnego nauczania, wychowania, opieki i posiłków (po czasie realizacji podstawy programowej w wymiarze 5 godzin) do 8 godzin dziennie,
1 pkt - za uczęszczanie rodzeństwa kandydata do funkcjonującej w pobliżu szkoły lub żłobka,
1 pkt - za zadeklarowanie uczęszczania do tego przedszkola kandydatów będących rodzeństwem w wieku 3-4 lat.

W związku z obowiązkiem szkolnym dla 6-cio latków w przedszkolach będzie więcej miejsc dla trzylatków i czterolatków, jednakże prawdopodobnie nie wystarczy ich dla wszystkich chętnych dzieci.