Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie żywienia dzieci w przedszkolach

Z dniem 1 września 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
W szczegółowy sposób wskazuje ono, jakie produkty powinny być wykorzystywane w przygotowywanych dla dzieci posiłkach, jakie produkty nie mogą być stosowane w przedszkolnych kuchniach oraz jak często powinny gościć na przedszkolnych stołach poszczególne produkty spożywcze. Z pewnością stosowanie zasad zdrowego odżywiania będzie korzystne dla dzieci, jednak wraz ze wprowadzeniem rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego zasad żywienia dzieci w przedszkolach pojawiły się również wątpliwości.
Dyrektorzy przedszkoli skarżą się na brak wskazanych w rozporządzeniu produktów m.in. jogurtów z obniżoną zawartością cukru czy tłuszczu; brak racjonalnych jadłospisów, które uwzględniałyby wszystkie założenia z rozporządzenia; brak konkretnych przepisów na posiłki spełniające wymagania Ministra Zdrowia. Istnieje również obawa, iż wprowadzenie w życie nowych wytycznych będzie wiązało się ze wzrostem kosztów produktów wykorzystywanych do przygotowanych posiłków, a tym samym wzrost stawki żywieniowej, co odbije się na portfelach rodziców.
Tymczasem stanowisko rodziców jest podzielone. Część z nich - rodzice przykładający wagę do zdrowego odżywiania w domu - entuzjastycznie podchodzi do wprowadzonego rozporządzenia o żywieniu w przedszkolach. Cieszą się, że podawane napoje (herbata, kompot, kakao itp.) nie będą już przesładzane, że znacznie została ograniczona ilość substancji typu glutaminian sodu, że wzrośnie ilość mięsa w serwowanych wędlinach, czy "ryby w rybie". Dla zdrowszego żywienia są gotowi płacić więcej za przygotowywane posiłki.
Druga grupa rodziców nie chce ponosić wyższych kosztów za wyżywienie. Obawia się, że ich dzieci, które dotychczas i tak niechętnie konsumowały przedszkolne posiłki, po wprowadzonych zmianach (mniej soli, mniej cukru, więcej warzyw i mleka itp.) będą jeszcze mniej chętne do jedzenia w przedszkolu. Czy to nie spowoduje większej niechęci do przedszkola?
Pozostaje też problem uroczystości przedszkolnych (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Urodziny itp.), którym nie będą mogły towarzyszyć słodkie poczęstunki.

Zobacz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach: D20151256.pdf

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.