Rekrutacja do przedszkoli w Lublinie na rok szkolny 2014/2015

Od dnia 18 stycznia 2014 r. weszła w życia zmiana ustawy o systemie oświaty, która dotyczy zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin.

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3 – 6 lat.

Dzieci w wieku 5 – 6 lat obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego.

Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na terenie danej gminy.

Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na kolejny rok szkolny na wolne miejsca

Obowiązują nowe kryteria, które będą brane pod uwagę w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego.

Rodzice dzieci 5 letnich urodzonych w 2009 r. oraz dzieci 6 letnich urodzonych od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r., zamieszkałych na terenie gminy Lublin (które mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego) zostaną poinformowani listownie, iż w przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto Lublin mają zarezerwowane miejsce do spełnienia obowiązku o którym mowa we wstępie.
Rodzice tych dzieci, w terminie do 21 lutego br. powinni przekazać informację zwrotną do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej zawierającą potwierdzenie miejsca realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego zgodnie ze wskazaniem lub wskazać inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstDo publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na terenie danej gminy, a postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na kolejny rok szkolny na wolne miejsca.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła nowe kryteria (art. 20c ust.4), które będą brane pod uwagę w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego

Kryteria określone w ustawie o systemie oświaty:

wielodzietność rodziny kandydata
niepełnosprawność kandydata
niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
objęcie kandydata pieczą zastępczą

Powyższe kryteria mają jednakową wartość.

Do wniosku należy złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata powyższych kryteriów:

Ad. 1. Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (wielodzietności rodziny – oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)
Ad. 2, 3, 4, 5. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 171, poz. 1016, Nr 209, poz. 1243 i 1244 i Nr 291, poz. 1707, z 2012 r. poz. 986 i 1456 oraz z 2013 r. poz. 73, 675, 791, 1446 i 1645.
Ad. 6. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
Ad. 7. Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.). Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 154, 866 i 1650. Tekst jednolity nie uwzględnia zmiany ogłoszonej w Dz. U. z 2012 r. poz. 1519.

W przypadku uzyskania równorzędnych wyników na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria ustalone na mocy uzgodnień dyrektorów przedszkoli oraz szkół podstawowych z Prezydentem Miasta Lublin, jako organem prowadzącym (art. 6 ust. 1 ustawy o systemie oświaty Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm) . Kryteria te uwzględniają zakres społecznych potrzeb dziecka i rodziny, których zaspokojenie sprzyja wychowawczej i opiekuńczej roli rodziny. Kryteria z tej grupy mają różną wagę.

Kryteria rekrutacyjne dla gminy Lublin:

oboje rodzice kandydata mają status osoby pracującej lub uczącej się w systemie dziennym – 4 pkt,
fakt uczęszczania rodzeństwa kandydata do tego przedszkola (oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego) – 2 pkt,
dzieci z ciąży mnogiej – 1 pkt,
fakt uczęszczania rodzeństwa kandydata do funkcjonujących w pobliżu szkoły, żłobka – 1 pkt,
Odległość miejsca zamieszkania kandydata od siedziby przedszkola nie przekraczająca 3 km – 1 pkt,
Korzystanie przez kandydata z pełnej oferty przedszkola tj.: zajęć w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (powyżej 5 godzin dziennie) i posiłków - 1 pkt.

Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata tzw. „kryteriów gminnych” składane są w formie oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego odbędzie się w dniach od 1 marca – do 31 marca br.

Wniosek można składać do trzech wybranych placówek, ze wskazaniem przedszkola pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru. Wniosek ten można będzie wypełnić począwszy od dnia 1 marca br., korzystając ze strony internetowej naborp-k.vulcan.net.pl/lublin

Wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w terminie do 31 marca br. do przedszkola pierwszego wyboru. Wnioski o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego można będzie również pobrać w przedszkolu lub szkole podstawowej i złożyć w wyżej wymienionym terminie.

Terminy postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego
obowiązujące w Mieście Lublin

Składanie wniosków: od 1 marca do 31 marca 2014 r.
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych: 22 kwietnia o godzinie 14.00
Potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia: od 23 kwietnia br. od godziny 8.00 do 30 kwietnia br. do godziny 17.00
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych: 5 maja br. o godzinie 14.00
Podpisywanie umów: do dnia 15 czerwca br.
Rekrutacja uzupełniająca: lipiec 2014 r.awowej, w której dziecko realizować będzie roczne przygotowanie przedszkolne.

Źródło: Urząd Miasta Lublin