Przedszkola za 1 zł bez zajęć dodatkowych

Rodzice dotychczas bardzo cenili sobie zajęcia dodatkowe (za które dodatkowo płacili) prowadzone w przedszkolach, bo dzięki temu dzieci mogły rozwijać swoje pasje bez konieczności angażowania opiekunów w dowożenie/doprowadzanie ich do innej placówki edukacyjnej czy domu kultury. Zajęcia językowe, taneczne czy plastyczne prowadzone w przedszkolu miały jeszcze jedną zaletę - dzieci cały czas przebywały w towarzystwie znanych im kolegów i w znanym im miejscu. Często też koszt uczestnictwa w zajęciach organizowanych w przedszkolach był niższy niż w innych placówkach.
Jednak przy obecnym stanie prawnym - po nowelizacji ustawy oświatowej - dyrektorzy placówek przedszkolnych nie mogą organizować dodatkowo płatnych zajęć. Rodzice, którzy dotychczas mogli decydowania o tym, czy dziecko będzie uczestniczyło w płatnych zajęciach dodatkowych w przedszkolu, obecnie nie mają wyboru. Rodzice, którym rozwój dzieci leży na sercu, są zmuszeni do indywidualnego wyszukania interesujących ich zajęć dodatkowych i do doprowadzania dzieci na te zajęcia.