Rodzaje przedszkoli

Obecnie rodzice mają szeroki wybór placówek publicznych (państwowych, gminnych) i niepublicznych (prywatnych) dla swoich dzieci. W tym artykule przedstawimy podstawowe rodzaje przedszkoli i punktów przedszkolnych działających w Polsce.

Rodzaje przedszkoli i punktów przedszkolnych

• przedszkola artystyczne, które w szczególny sposób troszczą się o rozwój artystyczny dzieci. Oferują one szeroki wybór zajęć plastycznych, muzycznych i aktorskich realizowanych w ramach podstawy programowej.
  • przedszkole ekologiczne, które w szczególny sposób troszczą się o ekologiczne wychowywanie dzieci. Realizują to propagując zasady zdrowego stylu życia (często w przedszkolu obowiązuje dieta wegetariańska), wychowując zgodnie z naturą i kładą nacisk na ochronę środowiska.
  • przedszkola językowe, których głównym zadaniem jest umożliwienie dzieciom szerokiego kontaktu z jednym lub kilkoma językami obcymi. W takich przedszkolach znaczna część zajęć/zabaw jest prowadzona przez kadrę nauczycieli i wychowawców w języku obcym.
  • przedszkole montessoriańskie, które skupiają się na tym, aby nie przeszkadzać dzieciom w ich naturalnym rozwoju, a wspierać je w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Są to przedszkola działające w oparciu o pedagogikę Marii Montessorii. Zobacz też: Pedagogika Marii Montessori w praktyce dzieci, rodziców i nauczycieli.
  • przedszkole sportowe, w których główny nacisk kładzie się na rozwój fizyczny dzieci. Stąd też takie przedszkola oferują szeroki wybór zajęć sportowych (np. gimnastyka, korektywa, basen, karatego, joga, piłka nożna), z których wiele jest obowiązkowych.
  • przedszkola tradycyjne, w których troszczy się o ogólny rozwój dzieci z wykorzystaniem tradycyjnych i nowoczesnych metod nauczania. Dzieci mogą rozwijać swoje szczególne zainteresowania korzystając z ograniczonej ilości zajęć dodatkowych.
  • przedszkola waldorfskie (steinerowskie), które skupia się na tworzeniu dzieciom warunków do rozwoju ich indywidualnego potencjału, dobrego wewnętrznego samopoczucia, poczucia wartości, wysokiej samooceny i do kształtowania ich dobrych relacji ze światem społecznym. Są to przedszkola działające w oparciu o pedagogikę Rudolfa Steinera.
  • przedszkola wyznaniowe (np. przedszkola katolickie), w których w szczególny sposób troszczy się o wychowanie duchowe dzieci poprzez przekazywanie im religijnego systemu wartości i zasad wiary. Takie przedszkola najczęściej prowadzone są przez osoby duchowne jak siostry zakonne.

Każdy rodzic może wybrać taki typ placówki przedszkolnej, który najlepiej będzie spełniał ich oczekiwania i będzie najodpowiedniejszy dla jego dziecka. A w wyszukiwarce podstawowej może znaleźć w okolicy przedszkola wybranego rodzaju.