Oferty placówek wychowania przedszkolnego są bardzo różne. Co można brać pod uwagę wybierając przedszkole? Może to być możliwość uczestniczenia dziecka w zajęciach dodatkowych - zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Do wyboru dzieci mają zajęcia z języków obcych (angielski, francuski, niemiecki), taneczne (balet, taniec towarzyski, hip-hop), muzyczne (rytmikę, śpiew) oraz zajęcia dla małych odkrywców (z eksperymentami i poznawaniem praw fizyki), teatralne, sportowe, plastyczne, kulinarne, logopedię czy gimnastykę korekcyjną... Lista zajęć dodatkowych jest nieograniczona.
W wielu państwowych przedszkolach dzieci mają zagwarantowane bezpłatne zajęcia z języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej, religii/etyki i logopedii. Część zajęć dodatkowych jest organizowanych i realizowane przez panie przedszkolanki w ramach ich godzin pracy i również nie są one płatne np. elementy rytmiki, muzyki czy tańca. W ramach pobytu w przedszkolu dzieci uczestniczą też w wielu innych zajęciach prowadzonych przez zaangażowane przedszkolanki - są to zajęcia kulinarne (np. przygotowywanie sałatki owocowej), zajęcia muzyczno-teatralne związane z przygotowywaniem uroczystości przedszkolnych czy zajęcia plastyczne i sportowe. Zakres dostępności innych zajęć dodatkowych zależy od dyrekcji przedszkola i zaangażowania rodziców. W zależności od zainteresowania rodziców, różne zajęcia dodatkowe w przedszkolach prowadzone są też przez firmy zewnętrzne. Są to zajęcia odpłatne, a ich cena zależy od wielkości grupy, rodzaju zajęć, regionu Polski czy ich częstotliwości.
Na to pytanie trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż różne są potrzeby i oczekiwania dzieci oraz ich rodziców. Poza tym nie zawsze jakość zajęć jest zgodna z wizją rodziców. Szczególnie mało ważne są zajęcia dodatkowe, gdy dziecko przebywa w przedszkolu krótko (zajęcia dodatkowe najczęściej organizowane są poza godzinami realizacji tzw. podstawy programowej, tj. po obiedzie). Gdy dziecko musi przebywać w przedszkolu długo, wówczas uczestnictwo w takich zajęciach może być dla niego dobrym sposobem na urozmaicenie czasu spędzanego poza domem. Zajęcia dodatkowe powinny być dobrane do zainteresowań dziecka, a ich ilość powinna być dopasowana do możliwości dziecka. Trzeba umieć znaleźć równowagę pomiędzy stymulowaniem rozwoju dziecka, a jego nadmiernym obciążaniem (fizycznym i psychicznym) - to jest trudne zadanie dla każdego rodzica przedszkolaka.
Dodaj komentarz