Ile będzie kosztować dodatkowa godzina w przedszkolu w 2014 roku?

Ile złotych będą płacić rodzice w przedszkolach za dodatkowe godziny ponad 5 godzin w 2014 roku? Zgodnie z zapowiedziami p. Minister Edukacji od 2014 roku rodzice mają płacić 1zł za każdą dodatkową godzinę pobytu w przedszkolu (każdą godzinę ponad 5 godzin bezpłatnych).

Dotychczas za 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu rodzice nie płacą wcale - są bezpłatne, bo zajęcia gwarantuje państwo. Za kolejne godziny muszą płacić rodzice - wysokość opłaty zależy od samorządu (np. w Lublinie 1,6zł). Minister Edukacji Krystyna Szumilas ogłosiła w październiku 2012 roku, że rząd będzie zmieniał te zasady. Od września 2013 roku opłata za szóstą i siódmą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu miła nie przekraczać złotówki, w kolejnym roku tyle samo miała kosztować ósma godzina, a od 2015 roku wszystkie dodatkowe godziny oraz zajęcia w przedszkolu (język obcy, rytmika itp.) miały kosztować rodziców złotówkę.

Dzisiaj Minister Edukacji Krystyna Szumilas ogłosiła, że nowelizacja ustawy przedszkolnej zakłada, iż od 2014 roku za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzic zapłaci 1zł.