Blisko czy daleko od domu - jakie przedszkole wybrać?

Rekrutacja dzieci do przedszkoli zbliża się wielkimi krokami. Rodzice, szczególnie pierworodnych dzieci, zastanawiają się, w którym przedszkolu złożyć dokumenty - jakie przedszkole wybrać dla swojego ukochanego malucha? Jednocześnie wybór przedszkoli zarówno prywatnych, jak i państwowych jest szeroki. Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Czy najważniejsze jest to, by przedszkole było blisko domu?

Lokalizacja przedszkola dla wielu rodziców nie jest istotna. Za to kluczowe są opinie znajomych o placówce opiekuńczej. Często brana jest również pod uwagę wysokość opłat za przedszkole, oferowane zajęcia dodatkowe, stosowane metody pedagogiczne, wyposażenie przedszkola czy przedszkolnego placu zabaw. Są to bardzo ważne czynniki wpływające na rozwój przedszkolaka.
Tymczasem dogodna lokalizacja przedszkola znacząco wpływa na codzienną organizację życia rodzinnego przedszkolaka. Bezsprzeczne jest to, że łatwiej i sprawniej jest odprowadzić lub odebrać dziecko z przedszkola, gdy znajduje się ono niedaleko miejsca zamieszkania lub pracy rodziców (ewentualnie dziadków). Jednak kiepska jakość opieki nad dzieckiem niekiedy skłania rodziców do szukania innej placówki dla swojego skarba. Znane są również przypadki odwrotne - gdy dzieci wysłane do "najlepszych przedszkoli" są przenoszone do tych "przeciętnych", gdyż opiekunowie nie podołali codziennemu dowożeniu dziecka na przykład na drugi koniec miasta.
Jeśli stajesz dzisiaj przed decyzją wyboru najlepszego przedszkola, pamiętaj że wybierając placówkę odległą od Twojego miejsca zamieszkania i pracy, będziesz musiał codziennie dowozić tam swoje dziecko (niezależnie od pogody, swojego samopoczucia i sprawności samochodu). Zastanów się czy będziesz miał tyle siły i samozaparcia, aby pokonywać dwa razy dziennie odległą trasę.
Niestety nie ma też żadnej reguły, że im bliżej domu, tym przedszkole lepsze. Może warto znaleźć jakiś kompromis? Powodzenia!